20 aprilie 2024 ramane pentru noi, membrii RoLUG, un moment istoric. Este ziua in care creativitatea, pasiunea, munca in echipa, rabdarea si continua dedicare au fost rasplatite. Este ziua in care, cu sprijin din partea LEGO®, am zdrobit recordul mondial pentru construirea celei mai mari diorame din piese LEGO® din lume. Aceasta realizare uluitoare a fost oficial recunoscuta si omologata de catre Guinness World Records™ in cadrul evenimentului East European Comic Con, ce s-a desfasurat la Romexpo Bucuresti, in perioada 19-21 aprilie 2024.

Diorama, inspirata din universul Star Wars™, cu o suprafata totala de 45,746 metri patrati, a fost construita exclusiv din piese LEGO, fara nici o alta structura de sustinere. Aceasta realizare remarcabila a fost rezultatul muncii sustinute si pasiunii a 26 de membri RoLUG, care au lucrat impreuna timp de 3 ani de zile, pentru a da viata acestui proiect incredibil.

Viziunea din spatele creatiei

In urma cu aproximativ 3 ani, intr-o galaxie nu chiar atat de indepartata, la doar vreo 600 km distanta de Bucuresti, in mintea oradenilor Botond si Bence Czilli, (tata si fiu, ambii membri ai comunitatii RoLUG) a incoltit o idee: sa construiasca o diorama din piese LEGO®, complet diferita de ce se abordase pana atunci din universul Star Wars™. Cei 2, fiind fani infocati si prin urmare, fini cunoscatori ai francizei, au ales sa se concentreze asupra unei serii de animatie mai putin explorate, Star Wars™ Rebels.

Pe masura ce ideea a inceput sa prinda contur, alti membri entuziasti s-au alaturat pe parcurs proiectului, aducand cu ei o varietate de talente si perspective. Astfel, proiectul a devenit un efort colectiv, in care pasionatii de LEGO® din intreaga comunitate, unii dintre ei avand de obicei alte preferinte tematice, au contribuit la realizarea celei mai mari diorame din piese LEGO™ din lume.

De la debut la record

Diorama a prins viata in fata publicului pentru prima data in cadrul expozitiei “Universul RoLUG” ce a avut loc la ParkLake Shopping Center in mai 2022, cand masura doar 4 metri patrati. Ulterior, a fost prezentata la evenimentul East European Comic Con, desfasurat in Bucuresti, in august 2022, cand masura in jur de 12 metri patrati. A fost reexpusa in aceeasi forma, in cadrul evenimentului Caravana Stiinta si Imaginatie, organizat la Biblioteca Nationala in septembrie 2022. In decurs de un an, suprafata dioramei s-a extins mai mult decat dublu, ajungand sa masoare aproximativ 27 metri patrati si sa includa peste 1000 de minifigurine si peste 100 de nave de lupta. In aceasta forma a fost expusa in cadrul evenimentului  East European Comic Con din mai 2023 si al expozitiei Art Safari Kids, din iunie 2023. Ajungem in anul curent, cand diorama masoara cam cat o garsoniera generoasa (peste 45 metri patrati) si include mai mult de 1 milion de piese LEGO, peste 1500 de minifigurine si in jur de 200 nave de lupta.

Daca sunteti curiosi ce scene din seria Star Wars™ Rebels sunt incluse in diorama noastra, va invitam intr-un tur al planetei Lothal, prezentat in acest clip.

Planificare, coordonare, colaborare

Pentru a atinge aproape 46 metri patrati, colaborarea intre membri a fost cheia succesului. Chiar daca distanta geografica parea un obstacol, s-a dovedit a fi mai mult un impuls creativ. Participantii locuiesc in diverse orase din tara: Bucuresti, Oradea, Cluj, Targu Mures, Arad, Brasov si Timisoara. Fiecare si-a construit bucata sa, iar acestea au fost asamblate in Bucuresti, inainte de eveniment.

Si daca tot am mentionat orasele in care locuiesc membrii implicati, iata si lista lor completa:

Coordonator creativ: Bence Czilli
Coordonator de proiect: Botond Czilli
Ambasador: Mirona Constantin

Membrii echipei: Adrian Jiman | Alex Tass | Alexandru Ilea | Armin Naghi | Catalin Bordea | Catalin Corpade | Cristian Frunza | Dragos Ivan | Edina Dorotea Babtan | Eduard Stanescu | Eric Jiman | Erik Davidsson | Horatiu Coifan | Marius Bugeac | Mihai Dreve | Nicolae Sohaci | Rares Teodorof | Sorin Ilie | Sorin Olaru | Stefan Bugeac | Tamas Lapsanszki | Tiberiu Popescu Negreanu | Vlad Carbuneanu

Dincolo de aceasta realizare remarcabila si imensa mandrie pentru noi, stiti ce e cel mai important pana la urma? Prieteniile consolidate pe parcurs prin sesiuni comune de brainstorming din zi sau din noapte, ajutorul reciproc si bucuria de a transforma un vis in realitate. Ca si grup recunoscut oficial de LEGO® ne-am propus sa demonstram ca piesa LEGO nu este o simpla jucarie pentru copii, ci un mod de exprimare a creativitatii si imaginatiei, indiferent de varsta, iar prin aceasta realizare, credem cu tarie ca am facut un pas important in misiunea noastra.

Fara ajutorul echipei extinse – Balazs Doczy care ne-a indrumat in directia potrivita; Valery Kasimov, Anna Tuyaerts, Bence Gallai, Fanni Kelen, Anca Lungu, Ana-Maria-Elena Dumitrescu de la LEGO®; Marius Motoca si Oana Iancu de la Golin, care au fost alaturi de noi la fiecare pas in drumul spre obiectivul final; dl. profesor Caius Didulescu si Sorin Minca, ajutoarele cheie in omologarea recordului de catre dl. Pravin Patel de la Guinness World Records™, si nu in ultimul rand organizatorii Comic Con in frunte cu Mircea Muresan, aceasta realizare nu ar fi fost posibila. Le multumim din suflet pe aceasta cale tuturor celor mentionati, precum si tuturor celor implicati in aceasta extraordinara performanta.

Alatura-te aventurii!

Daca te intrebi cum te poti alatura comunitatii noastre, iti dezvaluim un secret: totul incepe cu tine! Indiferent daca esti constructor cu experienta sau te afli la inceput de drum si vrei sa inveti, exista un loc pentru tine in comunitatea noastra. Tot ce conteaza este sa vrei sa te implici si sa impartasesti pasiunea care ne uneste, pentru creatie si pentru universul LEGO®. Trimite-ne un mail, un mesaj pe retelele sociale, ce iti este mai la indemana si vei face un prim pas alaturi de noi in aceasta calatorie captivanta in universul LEGO®. Indrazneste si tu sa visezi!